СВЯТО УРОЖАЮ 2018 – На «Хуторі» біля Дніпра фермери святкували обжинки

Готельно-розважальний комплекс «Хутір» – один із найкращих закладів обласного центру – наприкінці минулого тижня гостинно приймав багаточисленний загін дніпровських хліборобів, яких зібрала свято урожаю-2018 Асоціація фермерів та приватних землевласників Дніпропетровщини.

Урочисті й усміхнені, у білих сорочках-вишиванках, що гарно відтінюють засмаглі обличчя, ці люди нарешті знайшли час для відпочину й спілкування. Після відповідальної посівної, потім догляду за рослинами і завершального акорду – збирання врожаю. Добре працювали, тож не гріх і добре відпочити!

Урочисту, офіційну частину свята відкриває голова обласної Асоціації фермерів та приватних землевласників Анатолій Гайворонський:

– Так уже повелося у нас в Україні, що після збирання ранніх зернових, ми традиційно підбиваємо підсумки своєї хліборобської праці. Що сказати. Цьогорік зібрали на третину менше, ніж планувалося. Але така ситуація склалася не тільки по всій Україні, а й у всій Європі. Вісім мільйонів тонн зернотрейдери готові продати на експорт. Та можу вас запевнити, що Україна та українці не залишаться без хліба. Ми в змозі нагодувати свій народ. Тож за давньою українською традицією хочу вручити запашний коровай, спечений із зерна цьогорічного врожаю від дніпровських фермерів прекрасній людині, однодумцю, заступнику міністра аграрної політики й продовольства Віктору Шереметі.

Гість зі столиці  у свою чергу відзначив, що Дніпропетровська асоціація фермерів та приватних землевласників є однією з найпотужніших та найяскравіших на теренах  України. Вона створила  власну Фермерську самооборону, юридичну службу з висококваліфікованих адвокатів ,що відстоюють інтереси фермерів у судах, а також товариство, що закуповує й реалізує продукцію винятково на користь фермерських господарств, й навіть започаткувала власну газету «Фермер Придніпров’я», що нині є чи не найбільш тиражним виданням в області. Це єдина Асоціація в Україні, що має свій друкований орган.

Заступник міністра запевнив, що буде неодмінно співпрацювати з газетою для інформування фермерів про всі законодавчі акти та новації, що з’являтимуться.

– Не можу не відзначити ще одну приємну ознаку,- наголосив В. Шеремета, – що вселяє надію на розвій фермерського руху. Принаймні

тут, на Дніпропетровщині. Це коли до лав мудрих аксакалів фермерського братства  вливається «молода кров», амбітна, енергійна людина – виконавчий директор обласної асоціації Олександр Гайворонський. А щоб «піддати йому жару» міністерство вирішили нагородити Олександра Володимировича Почесним дипломом.

Слово брали й інші поважні гості – насамперед президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ)  Микола Стрижак:

– Нагорода знайшла свого героя, і я сьогодні передаю голові Асоціації фермерів та приватних  землевласників області Анатолію Гайворонському Почесну грамоту аграрного комітету Верховної Ради,кою він нагороджується за високий професіоналізм, відданість хліборобській справі.

Також грамота АФЗУ була вручена голові ФГ «Метеорит» Павлу Осіну за самовіддану працю, за відродження багатовікових аграрних традицій т розвиток аграрного руху. А грамотою обласної асоціації громадський активіст Олександр Сташенко.

Тепло вітала своїх дніпровських колег делегація фермерів з сусідньої Полтавщини на чолі з головою обласної Асоціації Василем Бурмакою. А прямо під час святкування Анатолій Гайворонський відповів на телефонний дзвінок з далекого деснянського краю – голови Асоціації фермерів та приватних землевласників Чернігівщини, яка ще жнивує, тож передає палке вітання свої колегам з берегів Дніпра і просить підняти чарку за рекордні врожаї та повні засіки.

Мабуть, не хотів переобтяжувати довгою промовою та проблемами, які стоять перед фермерським рухом, голова комітету АФЗУ Іван Слободенюк й запропонував… просто забувати про негаразди хоч цього дня. У колі друзів, колег, однодумців!

Хоча  ще зовсім недавно він виглядав більш ніж схвильований, коли на останній прес-конференції  дав жорстку оцінку діям уряду щодо підтримки, вірніше  голослівної підтримки фермерів.

Як відомо, у держбюдеті-2018 року урядом Володимира Гройсмана на підтримку сільгоспвиробників закладено 6,3 млрд. грн., у тому числі один млрд. грн. був визначений як «фермерський мільярд», однак результати виконання програми свідчать про її повний провал.

Скажімо, за даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, станом на першу декаду серпня із загальної суми 6,326 млрд. грн. використано всього 436 млн. грн. 1174 сільськогосподарськими підприємствами. Проте за напрямком «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» з одного млрд. не використано жодної гривні.

Крім того, дані опитування, проведеного контакт-центром ContactCall серед 1020 членів АФЗУ, у поточному році документи на отримання дотацій подали лише 13% членів асоціації. А 11% представників асоціації, з тих що подали документи, на сьогоднішній день вже отримали відмову. У той же час 58% опитаних представників АФЗУ не подавали документи, з них – 43% не вірять у державну підтримку фермерів.

«На папері» програма фінансової підтримки розвитку фермерських господарств (млрд грн) передбачає наступні напрямки: часткова компенсація вартості закупленого у суб’єктів насінництва насіння вітчизняної селекції – 240 млн. грн., часткова компенсація витрат пов’язаних з отриманням соціально-спрямованими дорадчими послугами – 5 млн. грн., фінансова підтримка обслуговуючих кооперативів – 155 млн. грн., здешевлення кредитів – 500 млн. грн.

Також спецфонд Державного бюджету України передбачає на 2018 рік надання поворотної фінансової допомоги, (безвідсоткові кредити), Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на суму 43,1 млн. грн.

Фактично з цих грошей теж не використано ні копійки. Більше того, сьогодні здійснюються спроби ліквідувати фонд замість того, щоб його наповнити фінансами.

Іван Слободяник вважає, що державна підтримка аграрного сектору в Україні має реалізовуватись таким чином, щоб аграрій – чи це одноосібник, чи це фермер, чи сільгосппідприємство, могли прийти до «єдиного вікна» сервісного типу на рівні району та області, а не бігати по колу з папірцями спочатку до працівників обласних сільгоспуправлінь, а потім чи до міністерства АПК, чи до банку.

Представник АФЗУ переконаний, що закладаючи у державний бюджет підтримку фермерів на рівні одного мільярд гривень, скоріше за все, уряд переслідував лише одну ціль – «заспокоїти та відволікти фермерів».

«У цьому році за програмою підтримки тваринництва, швидше за все, отримувачами знову стануть олігархи, наближені як до президента, так і до прем’єр-міністра. А фермери в кращому випадку скористаються програмою на 10 відсотків», – вважає Слободяник.

Та якими серйозними не були проблеми сьогодення, їм все менше знаходилося місця на святі урожаю-2018. Веселого настрою додавали виступи численних художніх колективів, таких як зразковий хореографічний ансамбль «Грація», виступ інструменталістів братів Рай. Бойовий дух  фермерів захищати свої землі й урожай від всіляких рейдерів передав чоловічий колектив, який виконав танок з шаблями.

Затамувавши подих, зал захоплено спостерігав за граціозними рухами Катерини Попової та її партнера. До речі, Катя, онука відомого фермера  з Томаківщині Миколи Шапошника.

Красиве свято красивих людей ще довго лунало над Дніпром того сонячного серпневого дня.

Лариса НЕСІНА,