Як зберегти фермерські землі постійного користування?

Головам обласних, районних АФЗ, фермерам!
Шановні панове!

З кожним днем стає актуальнішою доля фермерських земель постійного користування. Особливо питання загострюється, коли помирає голова фермерського господарства, на якого був виписаний державний акт на землю. Тоді на фермерську родину починається шалений тиск з усіх сторін. Всіма неправдами намагаються виманити і вирвати землю. Утримати землю не просто. Іноді спадкоємці намагаються самотужки оформити за собою цю землю в різний спосіб: 1. в судовому порядку – окремі фермери дійшли до Верховного Суду України у своїх спробах судового успадкування на себе право постійного користування. Зрозуміло, що їм було відмовлено. Після розгляду останньої судової інстанції тепер це вже судова практика, якої мають дотримуватися всі суди країни в розглядах таких справ. Суди вже іншого рішення не приймуть!

2. А буває фермерам пропонують зареєструвати право постійного користування за фермерським господарством в державному реєстрі прав, але перед цим потрібно здійснити:

Крок 1. Встановлення меж в натурі та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.
Крок 2. Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Крок 3. Реєстрація права постійного користування земельною ділянкою у державному реєстрі прав на нерухоме майно.
Крок 4. Прийняття засновниками рішення про внесення права постійного користування до складеного капіталу фермерського господарства.
Крок 5. Реєстрація права постійного користування за новим користувачем – фермерським господарством.

Хто, мав колись справу з органами земельних ресурсів та державною бюрократією, може уявити скільки на це потрібно витратити часу, сил, коштів, врешті нашого безцінного життя. Така тяганина може затягнутися на цілу п’ятирічку. Це надто дорого і повністю не гарантує збереження фермерських земель.
З метою законодавчого захисту прав фермерів на землі постійного користування АФЗУ було ініційовано внесення до парламенту законопроект про безоплатну передачу земельних ділянок, які надані до 1 січня 2002 року у постійне користування громадянам – членам фермерського господарства для створення та ведення фермерського господарства в наданому розмірі фермерському господарству на правах спільної власності його членів (№ 1874 від 28.01.2015 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо набуття фермерським господарством права власності на земельні ділянки) (автор народний депутат Івченко В.Є.).

До того ж було розроблено і внесено до парламенту законопроект № 6148-1 від 07.03.2017 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав постійних користувачів земельних ділянок (автор народний депутат Івченко В.Є.), який передбачає безоплатну передачу фермерських земель постійного користування громадянам – фермерам, які її обробляють.
Крім того до парламенту було внесено більш компромісний законопроект № 6162 від 06.03.2017 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо успадкування права постійного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення (автор народний депутат Івченко В.Є.), за яким право постійного користування земельною ділянкою, яка була надана для ведення селянського (фермерського) господарства і використовується для ведення фермерського господарства, може передаватися у спадщину.

До цього часу законопроекти залишаються не розглянутими. Голосів для їх підтримки не достатньо. Народні обранці демонструють ігнорування потребами фермерів. Навіть більше того: окремі із них взагалі планують позбавити фермерів права постійного користування при запровадженні ринку землі або в іншому „зручному” законопроекті. Загрози стають ближчими і реальнішими.
Потрібно усвідомити, що профспілки шахтарів, таксисти, перевізники, медики, чорнобильці не будуть захищати фермерські землі, також наївно очікувати комбатів з фронту для захисту фермерів. І крім нас самих, об’єднаних в Асоціацію, ніхто не переймається фермерськими проблемами.

Зусиль однієї АФЗУ та окремих патріотичних депутатів не достатньо для результативного голосування і прийняття зазначених законів, тому повторно просимо активізувати роботу з народними депутатами, обраними на Ваших округах та за партійними списками, щодо першочергового розгляду і прийняття зазначених законопроектів.

Президент Асоціації фермерів
та приватних землевласників України І .Томич